Kirjoittaja Aihe: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)  (Luettu 3982 kertaa)

Poissa Jarskimo

  • Vuoden Foorumilainen 2012
  • Metusalem
  • ******
  • Viestejä: 239
    • Profiili
Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« : Tammikuu 28, 2012, 13:39 »
Tiedän että tuo virgon tekemä kasettiaseman säätö ohjelma on aivan älyttömän hyvä. Tein yhden videon missä puhun myös tuosta virgon tekemästä ohjelmasta. Mutta pääasia on nyt tällainen, eli Lemon64 foorumilla joku linkkasi tällaisen yksinkertaisen kasettiaseman säätöohjelman jonka pystyy BASICillä kirjoittaa. Ei tämä mikään huippu ohjelma ole, mutta ihan käyttökelpoinen niille ihmisellä joilla on käytössä vain pelkkä kasettiasema.

Kasettiaseman Azimuth kulman säätö ohjelmat - Commodore 64


Ohjelman saa toimimaan silleen, että ensin kirjoittaa koodin, sitten painaa PLAY napin pohjaan ja kirjoittaa RUN. Näyttöön ilmestyy 26242 ja sen jälkeen lukee READY. Sitten kirjoita vain SYS 4*4096 ja voit alkaa säätämään kasettiasemaa. HUOM. anna PLAY napin olla pohjassa kokoajan

Koodia: [Valitse]
0 REM ***  VISUAL DATASETTE HEAD ALIGN TOOL BY ENTHUSI/ONS ***
1 D=0: FOR B=0 TO 196: READ A: POKE (4*4096+B),A: D=D+A: NEXT:
2 PRINT D:IF D=26242 THEN SYS 4*4096
10 DATA 32,68,229,169,59,141,17,208,169,24,141
11 DATA 24,208,138,41,7,10,10,133,252,138,74
12 DATA 74,74,133,253,74,102,252,74,102,252,101
13 DATA 253,9,32,157,0,192,165,252,157,0,194
14 DATA 189,0,194,157,0,194,144,3,254,0,192
15 DATA 232,224,200,208,209,169,128,133,252,162,0
16 DATA 138,41,248,157,0,196,165,252,157,0,198
17 DATA 74,144,2,169,128,133,252,232,208,235,88
18 DATA 160,254,204,18,208,208,251,173,17,208,48
19 DATA 246,173
20 DATA 173,13,220,41,16,240,249,173,13,220,162
21 DATA 0,169,16,232,44,13,220,240,250,120,165
22 DATA 5,201,3,176,22,164,6,185,0,194,133
23 DATA 20,185,0,192,133,21,188,0,196,177,20
24 DATA 29,0,198,145,20,198,5,208,203,169,6
25 DATA 133,5,198,7,208,182,169,5,133,7,230
26 DATA 6,165,6,201,200,208,170,169,0,133,6
27 DATA 133,195,162,32,134,196,168,145,195,200,208
28 DATA 251,230,196,202,208,245,240,147

Poissa virgo

  • Vuoden Foorumilainen 2014
  • Metusalem
  • ******
  • Viestejä: 1053
  • Retroilija henkeen ja vereen
    • Profiili
    • Genetic point web
Vs: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« Vastaus #1 : Tammikuu 28, 2012, 21:43 »
jaaha meikä on sitten päässy oikeen telkkuun.. no ainakin nettii xD
maine senkun kasvaa

mutta juu taidan lisätä omaani tuon pikku ohjelman myös
tuollainen Grafiikka osio siitä puuttuikin olishan se makee nähdä
kun sitä dataa syntyy toinen parannus oli mielessä jo tehdessä että
tuota pirinän volymiä pitäs pystyä säätämään tänks...
ehkä vielä tulee v.2.0
Genetic-point Amiga BBS: g-point.tunk.org ports 500 & 1024
Genetic-PET C64 BBS:g-pet.tunk.org port 1025
or g-point.tunk.org port 1025

Poissa virgo

  • Vuoden Foorumilainen 2014
  • Metusalem
  • ******
  • Viestejä: 1053
  • Retroilija henkeen ja vereen
    • Profiili
    • Genetic point web
Vs: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« Vastaus #2 : Tammikuu 30, 2012, 11:19 »
hmm sanoisin että ohjelma coodin nappaaminen ihan .txt fileestä olikin melko haastavaa
konekielisenä se ei ole ongema eikä mikään mutta Basic koodiin kopsaaminen onkin ihan toinen juttu
kun omaa laiskan luonteen niin ei sitten millää viitsinyt alkaa tuota Data hässäkkää kirjoittelemaan

miten sen tein !?

ensinnäkin tallennus .txt file pitää olla 8bit muodossa ja jokaisen rivin loppuun lisäsin X merkin ei x

sitten kirjoitin pienen ohjelman C64 jolla avasin tuon fileen ja printtasin sen ruudulle

1000 open 2,8,2,"textifile"
2000 get#2,a$ if a$="x" then print:goto 2000
3000 print a$;:if st=0 then 2000

kun ohjelma oli tulostanut ohjelma koodin kävin painamassa ne muistiin returnia painamalla
aivan kuin ohjelma koodille on tapana tehdä
tämän jälkeen käynnistin ohjelmani uudelleen ja annoin sen tulostua vain siihen asti mikä oli ensimmäinen rivinumero
edellisessä printissä
ja tein saman tempun niille riveille jotka eivät vielä olleet muistissa ja Volaa
tämän jälkeen poistin nuo omat yli 1000 rivit ja tallensin ohjelman...

mutta itse sorsa file olisi kyllä paljon näppärämpi ottaa käyttöön xD
kiitoksia vielä


« Viimeksi muokattu: Tammikuu 30, 2012, 11:21 kirjoittanut virgo »
Genetic-point Amiga BBS: g-point.tunk.org ports 500 & 1024
Genetic-PET C64 BBS:g-pet.tunk.org port 1025
or g-point.tunk.org port 1025

Poissa Jarskimo

  • Vuoden Foorumilainen 2012
  • Metusalem
  • ******
  • Viestejä: 239
    • Profiili
Vs: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« Vastaus #3 : Tammikuu 30, 2012, 16:20 »
No tämä ohjelma tuli vastaan tuolla Lemon64 foorumilla, joten ajattelin kokeilla tätä ja loppujen lopuksi tein tuon videon tuosta. Minulla ei ole mitään hajua kuka tämän on joskus tehnyt, mutta ihan kiva pikku ohjelma

Poissa rams

  • Höperehtijä
  • ****
  • Viestejä: 88
  • Commodore Rulez!
    • Profiili
Vs: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« Vastaus #4 : Tammikuu 30, 2012, 18:04 »
hmm sanoisin että ohjelma coodin nappaaminen ihan .txt fileestä olikin melko haastavaa
konekielisenä se ei ole ongema eikä mikään mutta Basic koodiin kopsaaminen onkin ihan toinen juttu
kun omaa laiskan luonteen niin ei sitten millää viitsinyt alkaa tuota Data hässäkkää kirjoittelemaan

miten sen tein !?


Olisit voinut myös tallentaa sen tekstitiedostoksi PC:lle (windows / linux / mac), kääntänyt sen prg:ksi vicen petcat ohjelmalla ja lopulta kopsannut sen prg:n jollekin nykyaikaiselle levarinkorvaajalle tai sitten kaapelin avulla suoraan kuusnepan lerpulle.  ;)

Poissa virgo

  • Vuoden Foorumilainen 2014
  • Metusalem
  • ******
  • Viestejä: 1053
  • Retroilija henkeen ja vereen
    • Profiili
    • Genetic point web
Vs: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« Vastaus #5 : Tammikuu 30, 2012, 21:41 »
onnistuhan se noinkin
tommosista pet kääntäjistä oo mitään hajua xD
vielä vähemmän pääsen lerpukoneen kimppuu juuri koskaan
et ihan emuilla pitää nää hoidella nykyään ko ei tuo C64 oikeen kulje maailmalla kätevästi xD
Genetic-point Amiga BBS: g-point.tunk.org ports 500 & 1024
Genetic-PET C64 BBS:g-pet.tunk.org port 1025
or g-point.tunk.org port 1025

Poissa rams

  • Höperehtijä
  • ****
  • Viestejä: 88
  • Commodore Rulez!
    • Profiili
Vs: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« Vastaus #6 : Tammikuu 30, 2012, 22:11 »
onnistuhan se noinkin
tommosista pet kääntäjistä oo mitään hajua xD
vielä vähemmän pääsen lerpukoneen kimppuu juuri koskaan
et ihan emuilla pitää nää hoidella nykyään ko ei tuo C64 oikeen kulje maailmalla kätevästi xD

A-ha! Mutta olin näkevinäni sinulla sellaisen Manosoftin C54SD infinityn! :D

Petcat (tulee Vicen mukana) on passeli komentorivihärpäke: se konvertoi basic prg:stä asciiksi ja päin vastoin. Eli voi koodata PC:llä tekstieditorilla basiccia ja sitten tuupata prg:ksi petcatilla jne. Kyllä Vice vaan on ns. HIANO softa.

Poissa Jarskimo

  • Vuoden Foorumilainen 2012
  • Metusalem
  • ******
  • Viestejä: 239
    • Profiili
Vs: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« Vastaus #7 : Tammikuu 31, 2012, 16:38 »
A-ha! Mutta olin näkevinäni sinulla sellaisen Manosoftin C54SD infinityn! :D

Eipä ollu virgolla sellaista, Jake64 muistaakseni löytyy  ;)

Poissa rams

  • Höperehtijä
  • ****
  • Viestejä: 88
  • Commodore Rulez!
    • Profiili
Vs: Kasettiaseman säätöohjelmia (video)
« Vastaus #8 : Helmikuu 01, 2012, 12:37 »
A-ha! Mutta olin näkevinäni sinulla sellaisen Manosoftin C54SD infinityn! :D

Eipä ollu virgolla sellaista, Jake64 muistaakseni löytyy  ;)

No pannahinen! Onneksi Virgo on sen verran näpsäkkä mies, että hän varmaan sellaisen rakentaisi itsekin. ;)